Skip to content
Artwork for Market Risk TR
BusinessInvesting

Market Risk TR

Market Risk

https://tabildot.com.tr/marketrisk/
https://tabildot.com.tr/marketriskustr/

Market Risk, finans dünyasını yakından takip edenler için hazırlanan Türkçe bir podcast. Şirket bilançoları, hisse analizleri ve ekonomik gelişmeleri sade bir dille ele alıyoruz.

📌 Bu podcast Türkçe’dir.

Play
  • 73 episodes
  • Avg 22 min
  • Turkish
Counted on this page — what you have heard stays on this device, so it is not something the list can be paged by.
  • Yesterday · 25 min

    Deniz Ticaretini Artık Sadece Kaos Yönetiyor 29 Ağustos 2026 #BTR Marine Haftalık Gemi Alım Satım ve Piyasa Raporu

    29 Ağustos 2026 haftalık gemi alım-satım (S&P) ve piyasa raporunun özet analizi şu şekildedir: Baltık Kuru Yük Endeksi (BDI) ve Kuru Yük Sektörü (Bulkers) Endeks Gelişmeleri: Baltık Kuru Yük Endeksi (BDI) haftalık bazda %12,14 artarak 3.186 puana ulaştı . Bu artışta Capesize segmentinin %17,22 ve Panamax segmentinin %10,08 yükselmesi etkili oldu . Navlun Kazançları: Endeks artışına rağmen Capesize spot kazançları %9,5 düşüşle günlük 34.523 dolara, Panamax kazançları ise %7,8 düşüşle günlük 18.974 dolara geriledi . Supramax (günlük 18.664 dolar) ve Handysize (günlük 15.671 dolar) segmentlerinde ise hafif artışlar yaşandı . İkinci El Değerleri & Satışlar: Güçlü fiyatlama sinyalleriyle Supramax ikinci el değerleri %3,1 artış gösterdi . Öne çıkan satışlarda Capesize Mount Dampier (181K DWT, 2011, scrubber takılı) 38,00 milyon dolara Avrupalı alıcılara satıldı . Kamsarmax BBG Wuzhou (81.900 DWT, 2016) ise açık artırma yoluyla 29,00 milyon dolara Hintli alıcıların oldu . Tanker Sektörü Navlun Kazançları: Körfez'deki gerilimler ve sınırlı tonaj arzı nedeniyle VLCC kazançları %19,0 fırlayarak günlük 286.044 dolara ulaştı . Suezmax kazançları %9,2 gerileyerek günlük 201.506 dolara inerken, MR2 tanker kazançları %10,4 artışla günlük 24.270 dolar oldu . İkinci El Değerleri & Satışlar: ADNOC'un devam eden satın alma ilgisi, yaşlı VLCC tonajlarında kıtlık primini destekledi ve 15-20 yaş arası VLCC değerleri yaklaşık %4,5-4,6 oranında yükseldi . Öne çıkan satışlarda VLCC Hellstugutinden (299.100 DWT, 2003) 57,00 milyon dolara Endonezyalı alıcılara satıldı . Suezmax Bristol (156.900 DWT, 2024) ise 123,00 milyon dolara Naftomar Shipping'e devredildi . Konteyner Sektörü Piyasa Durumu: Yüksek talebe bağlı olarak Handysize ve Sub Panamax segmentlerinde 1 yıllık kira oranları hafif artış gösterdi . İkinci el Handysize konteyner değerleri %3,8 yükseldi . Önemli Satışlar & Siparişler: MSC, Fitz Roy (1.740 TEU, 2011) gemisini 26,00 milyon dolara satın alarak ikinci el piyasasında 500 gemilik tarihi bir dönüm noktasına ulaştı . Yeni inşa tarafında ise Wan Hai Lines, adet başına 120,00 milyon dolardan 6 adet yeni Panamax (11.000 TEU, 2029 teslim) siparişi verdi . Gaz Sektörü (LPG & LNG) LPG: VLGC navlunları %3,9 gevşeyerek günlük 178.849 dolara inse de tarihsel olarak yüksek seviyelerini korudu . S&P değerleri stabil kalırken PascoGas, toplam 370 milyon dolar değerinde dört adet 60.000 cbm'lik LPG taşıyıcı siparişi verdi . LNG: Sektördeki aşırı arz nedeniyle spot oranlar düşmeye devam etti ve navlunlar son bir ayda toplamda %45 gerileyerek günlük 40.942 dolara (%21,4 haftalık düşüş) indi . İkinci el eski LNG gemisi değerleri de bu doğrultuda yumuşadı . Gemi Söküm (Demolition) Piyasa Eğilimleri: Hindistan pazarı, kayıt dışı hurda ticaretine yönelik denetimlerin işlemleri resmi kanallara kaydırması sayesinde gücünü korudu ve yerel fiyatları artırdı . Pakistan pazarı gücünü korurken Bangladeş pazarında hafif bir yumuşama görüldü . Gösterge Fiyatlar (Dolar/LDT - Bulk/Tanker/Container): Pakistan: 480 / 490 / 500 (Güçlü) Bangladeş: 455 / 500 / 510 (Orta seviye) Hindistan: 425 / 440 / 470 (Güçlü)

  • Yesterday · 23 min

    Enflasyon Serabı ve Eriyen Alım Gücü #ITO Haftalık Ekonomi Bülteni: 21 Ağustos 2026 Veri Analizi

    Konut ve Kira Piyasası Konut Fiyat Endeksi (KFE): Temmuz ayında konut fiyatları bir önceki aya göre %1,5, nominal olarak ise yıllık bazda %25,0 oranında yükselmiştir . Ancak enflasyonla düzeltildiğinde fiyatlar reel olarak yıllık %5,1 gerilemiştir . İller bazında nominal yıllık artış İstanbul'da %27,7, Ankara'da %26,6 ve İzmir'de %23,1 olurken, aylık bazda İzmir'de %0,5 azalış kaydedilmiştir . Yeni Kiracı Kira Endeksi (YKKE): Temmuz'da bir önceki aya göre %1,9, yıllık nominal olarak ise %28,4 artış göstermiştir . Reel bazda yıllık gerileme ise %2,6 düzeyindedir . İstanbul %32,4 yıllık nominal artışla en yüksek yükselişin görüldüğü şehir olurken, aylık bazda İzmir %1,8 azalışla ayrışmıştır . Üretici Fiyatları (YD-ÜFE) Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi: Temmuz ayında aylık %2,51, yıllık bazda ise %29,67 artış kaydetmiştir . Yıllık bazda görülen %29,67'lik oran, 2026 yılının en düşük yıllık artış hızı olarak kaydedilmiştir . Sektörel bazda aylık en yüksek artış %13,22 ile enerji grubunda görülürken; imalat sanayisinde aylık %2,55 artış, madencilik ve taş ocakçılığında ise %0,32 azalış kaydedilmiştir . Güven Endeksleri Tüketici Güven Endeksi: Ağustos 2026'da aylık %1,0 artışla 90,8 seviyesine ulaşmıştır . Bu dönemde hanenin mevcut maddi durumu (%1,2 artışla 75,4) ve gelecek 12 aylık genel ekonomik durum beklentisi (%1,2 artışla 89,4) iyileşme göstermiştir . Reel Kesim Güven Endeksi: Ağustos ayında mevsimsel etkilerden arındırılmış olarak 1,2 puan artarak 102,4 seviyesine çıkmıştır . Gelecek üç aydaki ihracat siparişleri ve üretim hacmi beklentileri endeksi yukarı taşırken, genel gidişata yönelik olumsuz değerlendirmeler artışı sınırlamıştır . Kapasite Kullanım Oranı (KKO) İmalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı Ağustos 2026'da aylık 0,3 puan gerileyerek %73,5 olmuştur . Aylık bazda dayanıklı tüketim mallarında 1,1 puanlık artış (%68,2) gözlenirken, yatırım mallarında 1,5 puanlık azalış (%69,7) yaşanmıştır . Yıllık bazda ise yedi gösterge içinden yalnızca yatırım malları (%69,7 ile 1,6 puan) artış göstermiştir .

  • Yesterday · 25 min

    Nvidia coşkusu ve Fed freni #MIDAS 35. Haftalık Piyasa ve Borsa Özeti

    Kevin Warsh liderliğindeki Fed’den gelen enflasyon mesajları ve Jackson Hole açıklamaları haftanın en çok konuşulan başlıklarından biri oldu . Warsh, yaz aylarındaki enflasyon verileri beklenenden iyi gelse de altta yatan eğilimde anlamlı bir düzelme görmediğini ve %2 enflasyon hedefinin pazarlığa açık olmadığını vurguladı . Bu açıklamalar Eylül ayında faiz artışı beklentilerini güçlendirdi . Haftanın öne çıkan diğer gelişmeleri ve piyasa özetleri şu şekildedir: 📈 Hisse Senetleri ve Küresel Endeksler Nvidia, yıllık gelirini %106 artırarak 96,2 milyar dolara taşıdı ve yapay zekâ talebine yönelik iyimserlikle teknoloji hisselerini yukarı çekti . S&P 500 haftayı %0,74 artışla 7.731 puandan, NASDAQ ise %1,14 artışla 29.642 puandan kapattı . Almanya'da güven göstergelerindeki iyileşme otomotiv ve kimya hisselerini öne çıkarırken, DAX endeksi cuma günkü Fed açıklamalarının ardından tarihî zirvesini yenileyerek haftayı %0,88 artışla 26.367 puandan tamamladı . Borsa İstanbul'da sınırlı yükseliş görüldü; BIST 100 %0,87 artışla 14.642 puana çıkarken, yabancı yatırımcılar haftalık net 150,2 milyon dolarlık hisse alımı gerçekleştirdi . ⚖️ Öne Çıkan Şirket Hareketleri (Yükselenler ve Düşenler) Halkbank (HALKB): Yurt dışı kaynak erişiminin fonlama maliyetlerine olumlu etkisini duyurması ve SPK’ya ikincil halka arz için başvurmasıyla haftayı %34,80 yükselişle tamamladı . Salesforce (CRM): Beklentileri aşan çeyreklik sonuçları ve Anthropic ile duyurulan Claudeforce ortaklığı sayesinde %22,39 değer kazandı . PayPal (PYPL): Stripe liderliğindeki konsorsiyumun 53 milyar doları aşan satın alma teklifinden vazgeçmesi üzerine cuma günü piyasa öncesinde %17 değer kaybederek haftayı %12,82 düşüşle kapattı . Coca-Cola İçecek (CCOLA): İzmir Gümrük Müdürlüğü'nün kestiği 2,8 milyar TL'lik ek tahakkuk ve idari para cezası kararı sonrası %6,67 değer kaybetti . Sarkuysan (SARKY) sermayesini olağanüstü yedeklerden karşılanacak şekilde %50 artırarak 1,5 milyar TL'ye çıkarma kararı alırken , Birleşim Mühendislik (BRLSM) İstanbul Finans Merkezi Borsa Binası projesinde KDV dahil 333,9 milyon TL'lik yeni bir sözleşme imzalayarak toplam proje bedelini 1,05 milyar TL'ye ulaştırdı . 🪙 Kripto Para, Altın ve Dijital Varlıklar Bitcoin (BTC): Haftaya spot ETF'lere gelen rekor girişler ve tahvil getirilerindeki düşüşün etkisiyle güçlü başlayıp 81.000 dolar bölgesini test etse de, Fed'in sıkı duruş mesajları ve opsiyon vadelerinin dolmasıyla yönünü aşağı çevirdi . Haftayı %0,28 düşüşle 77.734 dolardan tamamladı . Solana (SOL), gerçekleştirdiği ilk bağlayıcı zincir üstü yönetişim oylamasında yıllık dezenflasyon oranını %15'ten %30'a çıkarma kararı aldı . Chainlink (LINK), Coinbase'in Base ağında başlattığı tokenlaştırılmış ABD hisseleri için resmi fiyat sağlayıcısı seçildi . Ons altın, hafta başındaki üç ayın en yüksek seviyesinden kâr satışları ve Fed mesajlarıyla geri çekilerek haftayı 4.610 dolardan (-%0,31) kapattı . 📅 Önümüzdeki Haftanın Ekonomik Takvimi Önümüzdeki hafta piyasaların odağında Türkiye 2. çeyrek büyüme verisi (GSYH), yurt içi enflasyon rakamları (TÜFE/Yİ-ÜFE) ve küresel ölçekte haftanın en kritik verisi olan ABD tarım dışı istihdam ile işsizlik oranı verileri olacak .

  • Saturday · 22 min

    Vestel Beyaz Eşya’nın Tehlikeli Borç Sarmalı #VESBE 2026-06 Faaliyet Raporu Analizi

    Vestel Beyaz Eşya 2026 Yılı I. Yarıyıl (Ara Dönem) Finansal ve Operasyonel Özet DeğerlendirmesiGenel Profil ve Yönetimsel Değişimler Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret A.Ş., buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, pişirici cihazlar, klima, termosifon ve çamaşır kurutma makinesi üretimiyle Türkiye ve Avrupa'nın en büyük beyaz eşya üreticilerinden biridir. Zorlu Grubu bünyesinde faaliyet gösteren şirketin ödenmiş sermayesi 1.600.000 bin TL olup, hisselerinin %77,33'ü Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye aitken, %22,67'si halka açıktır. 19 Ocak 2026 tarihi itibarıyla Vestel Şirketler Grubu CEO'su Ömer Yüngül görevinden ayrılmış ve yerine Gökhan Sığın atanmıştır. 30 Haziran 2026 itibarıyla şirketin toplam çalışan sayısı 6.476 kişidir (31.12.2025: 6.698).Finansal Performans ve Gelir Tablosu Analizi Şirketin 2026 yılının ilk altı aylık finansal performansında gelirler ve karlılık rasyoları geçen yılın aynı dönemine göre belirgin bir daralma göstermiştir: Net Satışlar: 30.06.2026 itibarıyla net satışlar 23.799.018 bin TL olarak gerçekleşmiş olup, geçen yılın aynı dönemindeki 47.429.957 bin TL seviyesine göre ciddi bir düşüş kaydetmiştir. İhracat Oranı ve Pazar Dengesi: Şirket güçlü ihracat odaklı yapısını korumuş ve ihracatın toplam satışlar içindeki payı %69 olmuştur (30.06.2025: %68). Brüt satışların %46’sı Avrupa ülkelerine, %31’i yurt içine, %23’ü ise diğer ülkelere yapılmıştır. Faaliyet Zararı: Esas faaliyetlerden diğer gelir/giderler hariç tutulduğunda, şirketin faaliyet zararı geçen yılki 2.062.049 bin TL seviyesinden 4.110.606 bin TL seviyesine yükselmiştir. FAVÖK ve Marj Daralması: Şirket 30.06.2026 itibarıyla (623.445) bin TL negatif FAVÖK (zarar) kaydetmiş, FAVÖK marjı ise %4,7'den -%2,6 seviyesine gerilemiştir. Net Dönem Zararı: İlk yarıyılda net dönem zararı 2.277.301 bin TL olarak gerçekleşmiştir (30.06.2025 net dönem zararı: 3.789.807 bin TL). Aktifler ve Özkaynaklar: Toplam aktifler 31.12.2025'teki 106.005.296 bin TL seviyesinden 30.06.2026 itibarıyla 98.191.665 bin TL seviyesine; özkaynaklar ise 43.188.558 bin TL'den 41.291.540 bin TL seviyesine gerilemiştir. Net Borç Artışı: Şirketin net borcu yıl sonundaki 23.735.584 bin TL seviyesinden 26.229.065 bin TL'ye yükselmiştir. Bu durum, Net Borç / Özkaynaklar rasyosunun %55'ten %64 seviyesine yükselmesine yol açmıştır. Finansman Araçları: Borçluluk yönetiminde şirket, 2026 ilk yarısında nitelikli yatırımcılara basit yıllık faiz oranları %44 ile %49 arasında değişen çeşitli vadelerde finansman bonoları ihraç etmiştir. Yatırım Harcamaları (CAPEX): Yılın ilk altı ayında toplam 30 milyon ABD doları tutarında yatırım harcaması gerçekleştirilmiştir. Ar-Ge Gücü: Ar-Ge ekibinde 438 kişi çalışmakta olup, Ar-Ge harcamalarının satışlara oranı geçen yılki %1,5 seviyesinden %2,5 seviyesine yükselmiştir. Bilanço Sağlığı ve Borçluluk DurumuAr-Ge ve Yatırım Faaliyetleri Şirket zorlu piyasa şartlarında dahi geleceğe yönelik yatırımlarını sürdürmüştür:Kâr Payı Dağıtımı 14 Mayıs 2026 tarihinde yapılan 2025 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda, şirketin hem SPK finansal tablolarında (6.321.583.000 TL net zarar) hem de Vergi Usul Kanunu (VUK) kayıtlarında (5.710.550.455 TL net zarar) net dönem zararı açıklamış olması nedeniyle, dağıtılabilir dönem kârı bulunmadığından kâr dağıtımı yapılmamasına karar verilmiştir.

  • Saturday · 11 min

    Vestel Beyaz Eşya bankalarla yapılandırma masasında #VESBE 2026-06 Bilanço Analizi

    Vestel Beyaz Eşya'nın 30 Haziran 2026 itibarıyla hazırlanan ara dönem finansal raporu, şirketin operasyonel karlılıkta ciddi bir daralma, yüksek borç yükü ve işletme sermayesi sıkışıklığı ile karşı karşıya olduğunu göstermektedir. Rapora ilişkin temel finansal başlıklar ve analizler şu şekildedir:1. Karlılık ve Gelir Tablosu Analizi Hasılatta Büyük Daralma: Şirketin net satış gelirleri, geçen yılın aynı dönemindeki 47.429.957 bin TL seviyesinden %49,8 gerileyerek 23.799.018 bin TL'ye düşmüştür. Bu azalışta hem yurt içi satışların (7.473.383 bin TL) hem de yurt dışı satışların (16.382.858 bin TL) yarı yarıya düşmesi etkili olmuştur. Brüt ve Faaliyet Zararı: Satış maliyetlerinin hasılatı aşmasıyla şirket 205.041 bin TL brüt zarar açıklamıştır (geçen yıl 3.759.255 bin TL brüt kar mevcuttu). Pazarlama, genel yönetim ve Ar-Ge giderlerinin de etkisiyle esas faaliyet zararı 4.110.606 bin TL'ye ulaşmıştır. Net Dönem Zararı: Şirket, 3.514.777 bin TL net parasal pozisyon kazancı ve 260.704 bin TL ertelenmiş vergi geliri elde etmesine rağmen, yüksek finansman giderlerinin (4.572.317 bin TL) etkisiyle 2.277.301 bin TL net dönem zararı açıklamıştır. Operasyonel Nakit Çıkışı: Şirket, net dönem zararı ve nakit dışı düzeltmelerin ardından işletme faaliyetlerinden 408.100 bin TL net nakit çıkışı gerçekleştirmiştir. Stoklarda 946.071 bin TL ve ticari alacaklarda 3.725.582 bin TL tutarındaki azalışlar nakit girişini desteklese de, ticari borçlardaki 2.955.899 bin TL'lik azalış (borç ödemeleri) nakit akışını baskılamıştır. Yatırım Harcamaları: Yatırım faaliyetlerinden kaynaklanan net nakit çıkışı 1.416.153 bin TL olmuştur. Bunun 957.435 bin TL'si maddi duran varlık, 432.014 bin TL'si ise maddi olmayan duran varlık (özellikle yeni ürün geliştirme projeleri) alımlarından kaynaklanmıştır. Nakit Dengesi: Dönem sonu nakit ve nakit benzerleri, finansman faaliyetlerinden sağlanan 2.393.811 bin TL net nakit girişi sayesinde (kredilerden net girişler) 817.646 bin TL'ye yükselmiştir (nakit akış tablosuna göre bloke mevduat hariç 817.466 bin TL'dir). İşletmenin Sürekliliği Riski: 30 Haziran 2026 itibarıyla şirketin kısa vadeli yükümlülükleri, toplam dönen varlıklarını 9.579.451 bin TL tutarında aşmıştır. Bu likidite açığı, net dönem zararı ve operasyonel nakit çıkışı ile birleştiğinde işletmenin sürekliliği üzerinde ciddi bir baskı oluşturmaktadır. Yüksek Borç Yükü: Kısa vadeli finansal borçlar 19.915.518 bin TL'ye (banka kredileri 16.330.241 bin TL), uzun vadeli finansal borçlar ise 7.131.013 bin TL'ye ulaşmıştır. Yeniden Yapılandırma Başvurusu: Borç vadelerini faaliyetlerden elde edilen nakit akışlarıyla uyumlu hale getirmek amacıyla şirket, 26 Haziran 2026 tarihinde Türk finans kuruluşlarına Finansal Yeniden Yapılandırma başvurusunda bulunmuştur. Ayrıca nihai ana ortak Zorlu Holding A.Ş., ihtiyaç halinde kaynak ve destek sağlayacağını taahhüt etmiştir. Grup İçi Fonlama: Şirketin ana ortağı Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'den olan ticari olmayan diğer alacakları kısa vadede 10.985.360 bin TL, uzun vadede ise 4.541.609 bin TL'dir. Bu alacaklara sırasıyla %35, %9,5 (USD) ve %8,5 (EUR) gibi faiz oranları uygulanmaktadır. Döviz Kuru Riski: Şirketin net yabancı para yükümlülük pozisyonu 17.560.803 bin TL seviyesindedir. Kur duyarlılık analizine göre, TL'nin yabancı paralar karşısında %10 değer kaybetmesi halinde şirketin maruz kalacağı net kur etkisi (zarar yönünde) 1.756.327 bin TL'dir. 2. Nakit Akışı ve İşletme Sermayesi3. Borçluluk ve Finansal Yeniden Yapılandırma4. İlişkili Taraf ve Döviz Pozisyonu Riskleri

  • Saturday · 24 min

    Kağıt Üstünde Kar Kasada Nakit Yok #EMKEL 2026-06 Bilanço Analizi

    Emek Elektrik 30 Haziran 2026 Tarihi İtibarıyla Özet Konsolide Finansal AnaliziGelir Tablosu ve Karlılık Analizi Hasılat ve Brüt Karlılık: Şirket, 1 Ocak - 30 Haziran 2026 döneminde net hasılatını geçen yılın aynı dönemine göre %56,5 oranında artırarak 624.049.481 TL seviyesine ulaştırmıştır. Satışların maliyetindeki %35,7'lik artışa rağmen (405.193.897 TL), brüt karını iki kattan fazla artırarak 218.855.584 TL olarak gerçekleştirmiştir. Esas Faaliyet Karı: Araştırma ve geliştirme (21.376.222 TL), pazarlama (24.348.284 TL) ve genel yönetim (56.508.828 TL) giderlerinin ardından şirketin esas faaliyet karı, geçen yılın aynı dönemindeki 75.303.453 TL seviyesinden %53,7 artışla 115.731.314 TL'ye yükselmiştir. Şirket, operasyonel olarak ana işinden para kazanmaya ve karlılığını büyütmeye devam etmektedir. Net Dönem Zararı (Makyajsız Tablo): Operasyonel karlılıktaki güçlü görünüme rağmen şirket, 30 Haziran 2026 ara döneminde 172.852.717 TL net dönem zararı açıklamıştır (Önceki dönem: 8.272.436 TL net kar). Bu zararın arkasındaki temel muhasebe kalemleri şunlardır: Nakit Pozisyonunda Sert Erime: Dönem başında 82.949.407 TL olan nakit ve nakit benzerleri, dönem sonunda %96,8 oranında azalarak 2.638.035 TL seviyesine gerilemiştir. Bu durum nakit yönetiminde ciddi bir baskı olduğuna işaret etmektedir. Nakit Akış Yapısı: Varlıklar: Toplam varlıklar 2.601.494.347 TL düzeyindedir. Dönen varlıklar 1.572.227.699 TL olup, bunun en büyük kısmını ticari alacaklar (625.448.830 TL) ve stoklar (638.298.810 TL) oluşturmaktadır. Stoklarda dönem başına göre yaklaşık 100 milyon TL'lik bir erime sağlanmıştır. Yükümlülükler ve Borçlanmalar: Kısa vadeli yükümlülükler 1.189.742.820 TL iken uzun vadeli yükümlülükler 431.392.539 TL'ye yükselmiştir. Özkaynaklar: Net dönem zararının etkisiyle ana ortaklığa ait özkaynaklar, dönem başındaki 1.153.834.855 TL'den 980.358.988 TL'ye gerilemiştir. İhracat Gücü: Şirket hasılatının %54,5'ini yurtdışı satışlardan elde etmiştir. Yurtdışı satışlar 340.531.209 TL seviyesinde gerçekleşirken, yurtiçi satışlar 283.786.283 TL olmuştur. Bu durum şirkete doğal bir kur koruması sağlasa da kur riski tablosunda hala -156.221.668 TL net yabancı para pozisyon açığı bulunmaktadır. İstihdam: 31 Aralık 2025'te 171 olan çalışan sayısı, 30 Haziran 2026 itibarıyla 138 kişiye gerileyerek operasyonel ölçekte bir daralmaya işaret etmektedir. Ortaklık Değişimi: Şirketin en büyük ortağı %19,41 pay oranı ile Kontrolmatik Teknoloji'dir. Dönem başında %6,40 payı olan Sami Aslanhan'ın payı sıfırlanmış, buna karşın halka açık kısım %74,19'dan %80,59'a yükselmiştir. Nakit Akışları ve Likidite SıkışıklığıBilanço Sağlığı ve Kaynak YapısıOperasyonel Göstergeler ve Ortaklık Yapısı

  • Saturday · 25 min

    Emek Elektrik'te Rekor Üretim Ve Nakit Çıkmazı #EMKEL 2026-06 Faaliyet Raporu Analizi

    Emek Elektrik Endüstrisi A.Ş. 01.01.2026 – 30.06.2026 Dönemi Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu Özeti1. Genel Bilgiler ve Ortaklık Yapısı Kuruluş ve Tesis: 1969 yılında Ankara'da kurulan Emek Elektrik, transformatör, kondansatör, ayırıcı ve elektromekanik teçhizat üretimi, satışı ve Ar-Ge faaliyetleri alanında niş bir oyuncudur. Şirket, Ankara Akyurt'ta 33.455 m² toplam alan ve 10.836 m² kapalı alana sahip fabrikasında faaliyet göstermektedir. 30 Haziran 2026 itibarıyla şirkette toplam 142 personel çalışmaktadır. Sermaye ve Kontrol: Şirket sermayesi 150.000.000 TL olup, kayıtlı sermaye tavanı 1.000.000.000 TL'ye yükseltilmiştir. Şirketin ortaklık yapısında Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik A.Ş. %19,41 pay ile ana ortak konumundayken, kalan %80,59'luk kısım halka açıktır. Şirket yönetimi, 12 Ekim 2023 tarihinde doğrudan ve dolaylı olarak Kontrolmatik Teknoloji'ye geçmiştir. Operasyonel Verimlilik: İlk çeyrekte devreye alınan operasyonel mükemmellik (OPEX) organizasyonunun maliyet optimizasyonu ve verimlilik artırıcı etkileri ikinci çeyrekte somut olarak görülmeye başlanmıştır. Üretim Artışı: Fiziksel üretim miktarlarında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla önemli artışlar kaydedilmiştir. 2026'nın ilk yarısında yağlı tip transformatör üretimi 1.422 adede (2025/06: 818 adet) ve ayırıcı üretimi 198 adede (2025/06: 110 adet) ulaşırken, kuru tip (epoksi) transformatör üretimi 20 adede (2025/06: 37 adet) gerilemiştir. Hasılat Dağılımı: Şirketin toplam satış hasılatı bir önceki yılın aynı dönemine göre %36 (ciro bazında ise %55,66) artarak 624.049.481 TL seviyesine ulaşmıştır. Bu hasılatın %54,6'sı (340.531.209 TL) yurtdışı satışlardan (ihracat), %45,4'ü (283.786.283 TL) ise yurtiçi satışlardan elde edilmiştir. Küresel ve Yerel Pazarlar: ENEL İspanya ve İtalya sözleşmeleri kapsamında saha teslimatları devam etmekte, Avustralya'dan yeni siparişler alınmakta ve ABD ile Latin Amerika pazarlarında satış faaliyetleri sürdürülmektedir. Yurtiçinde ise TEİAŞ, Enerjisa, EÜAŞ ve TCDD kapsamındaki teslimatlar ve TEİAŞ'tan alınan ilave siparişler operasyonel hacmi desteklemektedir. Aktif ve Özkaynak Gelişimi: 30.06.2026 itibarıyla şirketin toplam aktif büyüklüğü, önceki dönemin (30.06.2025) 2.278.477.852 TL seviyesinden 2.601.494.347 TL'ye; özsermayesi ise 923.880.181 TL'den 980.358.988 TL'ye yükselmiştir. Likidite ve İşletme Sermayesi Baskısı: Cari oran 1,44'ten 1,32'ye ve likidite oranı 0,84'ten 0,78'e gerilemiştir. Net işletme sermayesi önceki dönemdeki 470.712.536 TL seviyesinden 382.484.879 TL'ye düşmüştür. Stoklar ise 638.298.810 TL ile yatay kalmıştır. Kısa vadeli yabancı kaynaklar 1.189.742.820 TL, uzun vadeli yabancı kaynaklar ise 431.392.539 TL seviyesindedir. Finansman Yaklaşımı: Şirket borçlanma politikasını özsermaye yapısına dayandırmakta, finansal risklere karşı gayri nakdi riskler çerçevesinde korunma yöntemleri ve likidite riskine karşı satış vadelerini iyileştirici uygulamalar geliştirmektedir. Ar-Ge Çalışmaları: Şirket yarıyıl döneminde kendi bünyesinde 21.376.222 TL tutarında Ar-Ge harcaması yapmış olup, bu tutarın dönem satışlarına oranı %3,42'dir. Maddi Yatırımlar: Dönem içerisinde maddi duran varlık iktisabı kapsamında toplam 1.150.017 TL harcama yapılmıştır (Bina ve arazi yatırımları: 839.495 TL, Tesis ve makine: 226.273 TL, Demirbaşlar: 84.249 TL). Kâr Dağıtım Kararı: 2024 yılı kâr ile sonuçlanmasına rağmen geçmiş yıl zararlarının bulunması sebebiyle, 26.06.2025 tarihli Genel Kurul toplantısında kâr payı dağıtılmaması kararlaştırılmıştır. 2. Operasyonel Performans ve Satış Faaliyetleri3. Finansal Durum ve Bilanço Analizi4. Yatırım, Ar-Ge ve Kâr Dağıtımı

  • Saturday · 18 min

    Ege Endüstri'nin 89 Milyonluk Zararı ve 2035 #EGEEN 2026-06 Faaliyet Raporu Analizi

    ManşetEge Endüstri, 2026'nın ilk yarısında satışlarında ve faaliyet kârında ciddi bir daralma yaşayarak 88.909 KTL net dönem zararı açıklamış; ancak güçlü likidite yapısını ve borçsuzluk durumunu korumayı başarmıştır.Kritik Finansal Metrikler Tablosu (30.06.2025 - 30.06.2026)(Not: Kaynaklarda İşletme Faaliyetlerinden Nakit Akışı ve Serbest Nakit Akışı (FCF) için bu döneme ait spesifik sayısal tutarlar verilmemiştir.)Metrik30.06.202530.06.2026Değişim DurumuNet Satışlar3.227.497 KTL2.412.845 KTLAzalış GösterdiFaaliyet Kârı / (Zararı)300.128 KTL93.642 KTLAzalış GösterdiDönem Net Kârı / (Zararı)86.356 KTL(88.909) KTLNet Zarara GeçişCari Oran3,293,37Artış GösterdiBorç / Özkaynak Oranı%-6%-3Değişim GösterdiÖzkaynak Verimlilik Oranı (ROE)%1%-1Negatife GeçişBoğa Görüşü (Fırsatlar & Operasyonel Güçler) Uzun Vadeli Sözleşmelerle Gelecek Güvencesi: ABD merkezli ticari araç ana sanayi firmasıyla olan ve 2026 sonunda bitecek sözleşme, 2027-2035 yıllarını kapsayacak şekilde uzatılmıştır. Ayrıca, global bir ana sanayi firmasıyla yapılan diğer bir uzun vadeli sözleşmede 2026 itibarıyla ön seri üretim ile sevkiyat süreci başlamış olup baz senaryoda yıllık mevcut satış cirosuna %20 artış yönünde olumlu katkı öngörülmektedir. Kaya Gibi Sağlam Bilanço Dayanıklılığı: Şirketin cari oranı 3,37 seviyesindedir ve kısa vadeli tüm borçlarını ödedikten sonra dahi faaliyetlerini rahatlıkla sürdürecek kaynaklara sahiptir. Toplam borçların özkaynaklara oranı -%3 gibi son derece güvenli bir seviyededir. Döviz Dayanıklılığı ve Finansman Gücü: Varlık ve borçların döviz cinsinden dağılımı, kurlarda meydana gelecek değişikliklerden minimum düzeyde etkilenecek bir yapı sunmaktadır. Finansal kuruluşlardan piyasa ortalamasına göre oldukça rekabetçi maliyetlerle finansman temin edilebilmektedir. Patent ve Ar-Ge Birikimi: Şirket güncel olarak 105 patent ve 1 faydalı model tescil/başvuru sayısına ulaşmış, 2026 yılı başından bu yana 2 yeni patent tescili almıştır. Ar-Ge faaliyetleri ise Serbest Bölge fabrikasında etkin bir şekilde sürdürülmektedir. Gelirler ve Operasyonel Kârlılıkta Sert Düşüş: Net satışlar bir önceki yılın aynı dönemine göre belirgin şekilde daralarak 2.412.845 KTL'ye düşmüştür. Faaliyet kârı ise çok daha sert bir kayıpla 300.128 KTL seviyesinden 93.642 KTL'ye gerilemiştir. Net Kârdan Net Zarara Geçiş: Şirket, geçen yıl elde ettiği 86.356 KTL net kârın ardından bu yarıyılda 88.909 KTL net dönem zararı kaydetmiştir. Özkaynak verimliliği (ROE) de %-1 seviyesine inmiştir. İşletme Sermayesi Yönetimi Gereksinimi: Şirketin tahsilat süreleri, stok, tedarikçi ve işletme sermayesi ihtiyacı yönetimi üzerindeki iyileştirme çalışmaları halen devam etmektedir. Sevkiyat ve Seri Üretim Toparlanması: Global ölçekli yeni sözleşmeler kapsamındaki ön seri üretim sevkiyatlarının ve uzatılan uzun vadeli anlaşmaların reel satış hacmine ve ciroya yansıma hızı yakından izlenmelidir. Maliyet Baskıları ve Fiyatlama Gücü: Satışlardaki daralmaya kıyasla faaliyet kârında yaşanan çok daha sert düşüş, operasyonel marjlar üzerindeki baskıyı ve maliyet artışlarının fiyata yansıtılma sürecini kritik bir izleme noktası haline getirmektedir. Mali Sığınak Konumu: Dönemin zararla kapanmasına rağmen, şirketin eksi borçluluk oranına sahip olması ve güçlü likiditesi, makroekonomik dalgalanmalara karşı şirkete çok güçlü bir koruma kalkanı ve yeni yatırımları finanse etme esnekliği sunmaktadır. Ayı Görüşü (Riskler & Operasyonel Sıkışma)Yatırımcı NotuEge Endüstri yatırımı özelinde takip edilmesi gereken en kritik 3 husus şunlardır:

  • Saturday · 23 min

    Ege Endüstri Zarar Manşeti ve Nakit Gerçeği #EGEEN 2026-06 Bilanço Analizi

    Ege Endüstri ve Ticaret A.Ş. 2026 Yılı Ara Dönem (1 Ocak - 30 Haziran) Konsolide Finansal Raporu özet analizi aşağıda temel başlıklar altında sunulmuştur:1. Gelir Tablosu ve Sürdürülebilir Karlılık Analizi Hasılat ve Brüt Kar: Şirketin hasılatı, enflasyon muhasebesi (TMS 29) uygulanmış verilere göre bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %25,2 oranında gerileyerek 2.412.845 bin TL olarak gerçekleşmiştir (2025: 3.227.497 bin TL). Satışların maliyetindeki %25,6'lık düşüşe paralel olarak brüt kar marjı hafif bir iyileşmeyle %16,65'ten %17,02'ye yükselmiş; ancak hacimsel daralma nedeniyle Brüt Kar 410.647 bin TL'ye gerilemiştir (2025: 537.425 bin TL). Esas Faaliyet Karlılığı: Araştırma ve geliştirme, pazarlama ve genel yönetim giderlerindeki tasarruf çabalarına rağmen, esas faaliyetlerden diğer giderlerin artmasıyla Esas Faaliyet Karı %68,8 oranında keskin bir düşüşle 93.642 bin TL seviyesine inmiştir (2025: 300.128 bin TL). Finansal Performans ve Net Zarar: Finansman gelirlerinin 57.183 bin TL'ye gerilemesi, 170.547 bin TL tutarındaki finansman giderleri ve enflasyon düzeltmesi sonucu oluşan 224.438 bin TL parasal kayıp (2025: 152.960 bin TL) neticesinde, şirket dönemi 88.909 bin TL Net Dönem Zararı ile kapatmıştır (2025: 86.356 bin TL net kar). Varlık Yapısı ve Likidite: Şirketin toplam varlıkları 31 Aralık 2025'teki 12.050.899 bin TL seviyesinden 11.379.318 bin TL'ye gerilemiştir. En belirgin düşüş dönen varlıklarda yaşanmış olup, Nakit ve Nakit Benzerleri %26,8 azalarak 1.522.162 bin TL'ye düşmüştür (2025 sonu: 2.080.632 bin TL). Stok Yönetimi: Şirket stoklarını aktif bir şekilde yöneterek 1.052.518 bin TL seviyesine indirmiş ve stok kaleminde yaklaşık %29,4'lük (437,3 milyon TL) bir nakit serbestisi sağlamıştır (2025 sonu: 1.489.877 bin TL). Borçluluk Durumu: Toplam finansal borçlar 1.538.603 bin TL'ye düşmüştür (31 Aralık 2025: 1.894.948 bin TL). Finansal borçların büyük kısmı (1.309.103 bin TL) Avro cinsinden uzun vadeli kredilerden (International Finance Corporation - IFC'den alınan 2030 vadeli yatırım kredisi dahil) oluşmaktadır. Finansal Sağlık Göstergeleri: Nakit gücündeki azalışa rağmen, Net Finansal Borç / Özkaynaklar Oranı %0,18 gibi oldukça düşük ve güvenli bir seviyede kalmaya devam etmiştir (31 Aralık 2025: -%2,02 net nakit zengini). Şirket, borç yükünü taşıma konusunda herhangi bir likidite riski ile karşı karşıya değildir. İşletme Faaliyetlerinden Nakit Akışları: Şirket bu dönemde operasyonlarından nakit üretememiş ve 120.683 bin TL işletme faaliyetlerinden net nakit çıkışı kaydetmiştir (2025 ilk yarı: +781.888 bin TL nakit girişi). Bu negatif görünümün en büyük sebebi, işletme sermayesindeki -272.562 bin TL'lik değişimdir. Özellikle ticari alacaklardaki 477.602 bin TL'lik artış (nakit çıkışı etkisi) ve ticari borçlardaki 161.671 bin TL'lik azalış (nakit ödemesi) işletme nakit akışını olumsuz etkilemiştir. Yatırım ve Finansman Akışları: Yatırım faaliyetlerinden 99.019 bin TL net nakit çıkışı gerçekleşirken, bu tutarın en büyük kalemi 166.949 bin TL ile maddi ve maddi olmayan duran varlık alımları (CAPEX) olmuştur. Finansman faaliyetlerinden ise borç ve faiz ödemeleri nedeniyle 251.891 bin TL net nakit çıkışı gerçekleşmiştir. Toplamda nakit ve nakit benzerleri dönem içinde 556.644 bin TL net azalış yaşamıştır. 2. Bilanço Yapısı ve Borçluluk Durumu3. Nakit Akışı ve İşletme Sermayesi KalitesiSonuç ve DeğerlendirmeEge Endüstri, 2026 yılı ilk yarısında hasılat ve faaliyet karlılığında daralma yaşamış ve enflasyon muhasebesinin de etkisiyle net dönem zararı açıklamıştır. Bilançonun borçluluk yapısı oldukça sağlam kalmaya devam etmekle birlikte, işletme sermayesinin ticari alacaklarda sıkışması nedeniyle operasyonel nakit akışının negatife dönmesi bu dönemin en çok dikkat edilmesi gereken finansal gelişmesidir.

  • Saturday · 26 min

    ICU Girişim Zarar Açıklarken Nakit Üretiyor #ICUGS 2026-06 Faaliyet Raporu Analizi

    ICU Girişim Sermayesi (ICUGS) 2026 Ara Dönem Analiz RaporuManşet: Operasyonel hasılat üretemeyen şirket, enflasyon muhasebesi (TMS 29) etkileri ve yönetim giderleriyle 30,5 milyon TL net dönem zararı açıklarken, işletme faaliyetlerinden 5,19 milyon TL pozitif nakit yaratmıştır.1. Finansal Metrikler (30.06.2026)MetrikDeğer (TL / TMS 29)Önceki DönemDeğişimToplam Varlıklar555.607.357585.331.533 (31.12.2025)-%5,08Özkaynaklar465.617.911496.144.143 (31.12.2025)-%6,15Nakit ve Benzerleri16.662.16818.992.797 (31.12.2025)-%12,27Hasılat00 (30.06.2025)DeğişmediEsas Faaliyet Karı(11.211.454)27.445.717 (30.06.2025)Zarara GeçtiNet Dönem Karı(30.559.503)(5.769.495) (30.06.2025)Zarar Arttıİşletme Nakit Akışı5.192.6744.703.272 (30.06.2025)+%10,41Pay Başına Kazanç(0,09)(0,02) (30.06.2025)Negatif2. Nakit Akışı ve Faaliyet Kalitesi Nakit Akışı Sapması: 30,5M TL muhasebesel net zarara rağmen, işletme faaliyetlerinden 5,19M TL pozitif nakit üretilmiştir. Fark; amortisman, karşılıklar ve parasal pozisyon düzeltmeleri gibi nakit dışı kalemlerden kaynaklanır. Gelir Yetersizliği: Doğrudan hasılat bulunmamaktadır. Esas faaliyetlerden diğer gelirler (7,36M TL), genel yönetim giderlerini (14,22M TL) karşılayamadığı için 11,21M TL esas faaliyet zararı oluşmuştur. Enflasyon Etkisi: Dönem zararının ana sebebi, yüksek enflasyonlu ekonomi raporlaması (TMS 29) kaynaklı 21,07M TL net parasal pozisyon kaybıdır. Borç ve Likidite: Kasadaki 16,66M TL nakde karşılık, kısa vadeli yükümlülükler 89,82M TL'dir (finansal borçlar: 53,66M TL). İlişkili taraflardan uzun vadeli diğer alacaklar ise 60,93M TL'dir (Netsafe: 59,68M TL, Atabeg: 1,25M TL). Portföy Durumu: Boğa Görüşü (Fırsatlar): Ayı Görüşü (Riskler): Bilanço Sonrası Kritik Olay: 29 Temmuz 2026'da imtiyazlı A grubu payların sahibi Mustafa Mümtaz Özkaya, sahip olduğu payların tamamını pay başına 3,3599 TL bedelle DANİSTA Finansal Danışmanlık A.Ş.'ye devretmek üzere sözleşme imzalamıştır. Bu imtiyazlı paylar yönetim kuruluna üye aday gösterme hakkına sahip olduğundan şirket kontrolünde önemli bir değişim getirecektir. 3. Bilanço ve Portföy Şirketleri4. Boğa / Ayı Görüşü ve Kritik Olay

  • Saturday · 24 min

    ICU Girişim'in Rehinli Kasası ve Sıfır Satış #ICUGS 2026-06 Bilanço Analizi

    ICU Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. (ICU GSYO), 1 Ocak - 30 Haziran 2026 dönemine ait ara dönem finansal sonuçlarında yüksek enflasyon düzeltmesi (TMS 29) uygulanmış konsolide olmayan verilerini açıklamıştır. Vizyon Grup Bağımsız Denetim A.Ş. tarafından gerçekleştirilen sınırlı denetim raporunda, ara dönem finansal bilgilerinde Türkiye Muhasebe Standardı 34'e (TMS 34) uygunluk açısından herhangi bir olumsuz hususa rastlanmadığı belirtilmiştir.Finansal Durum ve Bilanço Yapısı Toplam varlıklar, 30 Haziran 2026 itibarıyla 555.607.357 TL seviyesine gerilemiştir (31 Aralık 2025: 585.331.533 TL). Varlıkların 31.903.673 TL'si dönen varlıklardan, 523.703.684 TL'si ise duran varlıklardan oluşmaktadır. Nakit ve nakit benzerleri, yıl sonundaki 18.992.797 TL seviyesinden 16.662.168 TL'ye düşmüştür. Bu tutarın tamamı (16.662.168 TL) üzerinde mevduat rehini bulunmakta olup vadeli mevduatların faiz oranı %41'dir. Kısa vadeli yükümlülükler 89.824.001 TL (31 Aralık 2025: 88.927.085 TL) seviyesindeyken, uzun vadeli yükümlülükler 165.445 TL düzeyindedir. Kısa vadeli borçların 53.661.263 TL'si uyuşmazlık süreci devam eden ve fiilen ödenemeyen döviz cinsinden finansal yükümlülüklerden oluşmaktadır. Özkaynaklar toplamı 465.617.911 TL olarak gerçekleşmiş olup şirketin geçmiş yıllar zararları 1.846.976.858 TL seviyesine ulaşmıştır. Şirketin bu dönemde herhangi bir hasılatı ve satışların maliyeti bulunmamaktadır. Genel yönetim giderleri 14.223.876 TL (2025: 19.962.762 TL) olarak gerçekleşmiştir. Bu giderlerin 9.555.617 TL'sini personel giderleri oluşturmaktadır. Şirketin toplam personel sayısı ise 11'den 1'e düşmüştür. Esas faaliyetlerden diğer gelirler 7.360.328 TL (büyük kısmı kur farkı gelirleri), diğer giderler ise 4.347.906 TL olmuştur. Bu dönemde şirket, 11.211.454 TL esas faaliyet zararı (2025: 27.445.717 TL kar) ve net parasal pozisyon kayıplarının etkisiyle 30.559.503 TL dönem net zararı (2025: 5.769.495 TL zarar) açıklamıştır. Pay başına zarar 0,09 TL'dir. Şirketin iştirak, bağlı ortaklık ve iş ortaklıklarındaki yatırımlarının toplam gerçeğe uygun değeri 453.039.077 TL'dir. En büyük yatırımlar arasında NetSafe Teknolojik Yatırımlar A.Ş. (%100 pay, 130.218.872 TL), ISM Medikal (%30 pay, 81.189.182 TL) ve İngiltere merkezli Adventus Venture Capital Trust PLC (%10 pay, 184.192.200 TL) yer almaktadır. Özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan OEP Turkey Tech B.V. (%19,79 pay) 6.520.899 TL ve Batkon Batarya A.Ş. (%25 pay) 2.806.325 TL değerle taşınmaktadır. Bu iki yatırımdan dönem içinde toplam 1.077.233 TL zarar payı yazılmıştır. İşletme faaliyetlerinden 5.192.674 TL net nakit girişi sağlanırken, finansman faaliyetlerinden (borçlanma geri ödemeleri sebebiyle) 4.631.329 TL nakit çıkışı olmuştur. Raporlama döneminden sonra, 29 Temmuz 2026 tarihinde, büyük hissedar Mustafa Mümtaz Özkaya, kendisine ait %3,24 oranındaki tüm A grubu imtiyazlı payları (11.250.000 adet) pay başına 3,3599 TL bedelle Danista Finansal Danışmanlık Hizmetleri A.Ş.'ye devretmek üzere sözleşme imzalamıştır. Şirket, Kurumlar Vergisi Kanunu uyarınca kurumlar vergisinden istisnadır. Gelir Tablosu ve Karlılık AnaliziPortföy ve İştirak YatırımlarıNakit Akışları ve Raporlama Sonrası Gelişmeler

  • Saturday · 25 min

    Dünya Holding'in buharlaşan milyarlık serveti #DUNYH 2026-06 Faaliyet Raporu Analizi

    Dünya Holding A.Ş. 1 Ocak – 30 Haziran 2026 Dönemi Ara Dönem Faaliyet Raporu Özeti1. Şirket Yapısı ve Stratejik Dönüşüm Faaliyet Konusu: Eski unvanı Selçuk Gıda A.Ş. olan şirket, Dünya Yatırım Holding A.Ş.’yi devralarak birleşmiş ve unvanını “Dünya Holding A.Ş.” yapmıştır. Şirket, 27 Ekim 2025 tarihinden itibaren "Yatırım İşletmesi" statüsünde faaliyet göstermektedir. Amacı, sermaye kazancı ve yatırım geliri elde etmek üzere fonlarını değerlendirmektir. Çalışan Sayısı: 30.06.2026 itibarıyla şirketin ödenmiş sermayesi 36.732.299,63 TL olup, çalışan sayısı 3 kişidir. Yatırımlar: %100 bağlı ortaklığı Dünya Grup Medya Gazetecilik A.Ş. günlük ekonomi gazetesi yayımı ve medya alanında faaliyet göstermektedir. Ayrıca Ufuk Yatırım Yönetim ve Gayrimenkul A.Ş. sermayesinde 871.592,84 adet paya sahiptir. Aktifler ve Likidite: Toplam varlıklar 2.162.175.838 TL'den 1.866.084.469 TL'ye gerilemiştir. Dönen varlıklar 1.682.172.162 TL seviyesindedir. En dikkat çekici değişim Nakit ve Nakit Benzerleri kaleminde yaşanmış; 2025 sonundaki 61.210.482 TL nakit, 30 Haziran 2026'da 1.320.014 TL'ye inerek neredeyse tamamen erimiştir. Dönen finansal yatırımlar ise 1.552.445.890 TL'ye (2025 sonu: 1.828.491.208 TL) gerilemiştir. Borçluluk: Kısa vadeli yükümlülükler 24.858.669 TL (bunun 19.668.918 TL'si ilişkili taraflara diğer borçlardır) seviyesindedir. Uzun vadeli yükümlülükler, ertelenmiş vergi yükümlülüğündeki azalmayla 285.647.616 TL'den 116.088.565 TL'ye düşmüştür. Özkaynaklar: Özkaynak toplamı 1.849.611.150 TL'den 1.725.137.235 TL'ye gerilemiştir. Hasılat ve Brüt Kâr: Şirketin hasılatı, geçen yılın aynı dönemindeki 25.419.446 TL'den 234.404.382 TL'ye yükselmiştir. Satışların maliyeti 221.308.738 TL olmuş ve 13.095.644 TL brüt kâr elde edilmiştir. Faaliyet Kârı: 10.108.602 TL genel yönetim gideri ve 2.940.008 TL diğer esas faaliyet giderleri sonrası 136.187 TL esas faaliyet kârı açıklanmıştır (Geçen yıl aynı dönem: -4.610.829 TL zarar). Yatırım Faaliyetleri ve Enflasyon Kaybı: Yatırım faaliyetlerinden 9.847.373 TL gelir ve 10.742.072 TL gider kaydedilerek net yatırım zararı yazılmıştır. TMS 29 kapsamında yazılan 293.280.432 TL net parasal kayıp sebebiyle vergi öncesi zarar -294.044.890 TL olmuştur. Dönem Net Zararı: 169.640.205 TL'lik ertelenmiş vergi geliri sonrası dönem -124.404.685 TL Net Dönem Zararı ile kapatılmıştır (Geçen yıl aynı dönem net kârı: 230.183.372 TL). Kâr Dağıtımı: 20 Mayıs 2026'daki Genel Kurul'da, 2025 yılı kârının yatırımlarda kullanılması amacıyla dağıtılmamasına karar verilmiştir. Sermaye Tavanı: 150 milyon TL olan kayıtlı sermaye tavanının, büyüme planları doğrultusunda 1.250.000.000 TL'ye artırılması için SPK ve Bakanlık onayları alınmış olup, değişiklik 27 Ağustos 2026'daki Genel Kurul onayına sunulacaktır. Yönetim Kurulu: İstifa eden bağımsız üye Duygu Aydın yerine Prof. Dr. Deniz Ülke Kaynak atanmıştır. Yatırımcı Muhalefeti: Genel Kurul'da pay sahibi Ahmet Ali Şahin; eski gıda üretiminin durdurulmasına rağmen aktif operasyon algısı yaratıldığını, kâra rağmen temettü dağıtılmamasının hak kaybı yarattığını ve şirketin bir belirsizlik içerisine bırakıldığını belirterek şerh düşmüştür. Yönetim ise faaliyet konusunun "yatırım işletmesi" olarak değiştirildiğini ve gerekli tüm açıklamaların KAP'ta yapıldığını belirtmiştir. 2. Finansal Durum Analizi (30 Haziran 2026 - 31 Aralık 2025 Karşılaştırması)3. Gelir Tablosu ve Performans Analizi (1 Ocak - 30 Haziran 2026)4. Olağan Genel Kurul ve Kurumsal Gelişmeler

  • Saturday · 17 min

    Kağıt Üstünde Milyarder Ama Kasası Boş #DUNYH 2026-06 Bilanço Analizi

    Şirket Yapısı ve Faaliyet Konusu Dünya Holding A.Ş. (eski unvanıyla Selçuk Gıda Endüstri İhracat İthalat A.Ş.), Dünya Yatırım Holding A.Ş. ile birleşerek mevcut unvanını almıştır. Şirket, 27 Ekim 2025 tarihli Yönetim Kurulu kararı çerçevesinde "Yatırım İşletmesi" statüsünde faaliyet göstermektedir. TFRS 10 uyarınca bağlı ortaklıklarını konsolide etmemekte, bunları gerçeğe uygun değer farkı kar veya zarara yansıtılan finansal varlık olarak ölçmektedir. Şirketin borsada işlem görmeyen Dünya Grup Medya Gazetecilik A.Ş.'de %100 payı bulunmaktadır.Finansal Durum (Bilanço) Analizi Toplam Varlıklar: 30 Haziran 2026 itibarıyla toplam varlıklar, 31 Aralık 2025'teki 2,16 milyar TL seviyesinden %13,7 azalarak 1.866.084.469 TL'ye gerilemiştir. Dönen Varlıklar: 1,98 milyar TL'den 1.682.172.162 TL'ye düşmüştür. Bu kalemin %92,3'ünü (1,55 milyar TL) finansal yatırımlar oluşturmaktadır. Finansal yatırımların en büyük ağırlığı ise 1.530.517.027 TL değerindeki Ufuk Yatırım Yönetim ve Gayrimenkul A.Ş. (UFUK) hisseleridir. İlişkili Taraf Alacakları: Şirketin ilişkili tarafı olan Dünya Grup Medya Gazetecilik A.Ş.'den kısa vadeli diğer alacakları 63.825.091 TL'den 107.432.633 TL'ye yükselmiştir. Bu durum, şirketin nakit gücünün önemli bir kısmının ilişkili taraflara yönlendirildiğini göstermektedir. Borçlar ve Yükümlülükler: Toplam borçlar 140.947.234 TL'dir (31 Aralık 2025: 312.564.688 TL). Uzun vadeli yükümlülüklerdeki belirgin düşüş, ertelenmiş vergi yükümlülüğünün 285.360.818 TL'den 115.738.047 TL'ye gerilemesinden kaynaklanmıştır. Kısa vadeli borçlar ise 24.858.669 TL düzeyindedir. Özkaynaklar: Dönem zararı ve diğer muhasebe kalemlerinin etkisiyle 31 Aralık 2025'teki 1,85 milyar TL seviyesinden 1.725.137.235 TL'ye gerilemiştir. Hasılat ve Operasyonel Karlılık: 1 Ocak - 30 Haziran 2026 döneminde hasılat 234.404.382 TL'ye (1H 2025: 25.419.446 TL) yükselmiştir. Satışların maliyeti 221.308.738 TL olarak gerçekleşmiş ve 13.095.644 TL brüt kar elde edilmiştir. Şirket, geçen yılın aynı dönemindeki 4,61 milyon TL'lik esas faaliyet zararını aşarak bu dönem 136.187 TL esas faaliyet karı açıklamıştır. Yatırım Faaliyetleri: Yatırım faaliyetlerinden net gelirler ciddi şekilde zayıflamıştır. Geçen yılın ilk yarısında 286,5 milyon TL olan yatırım faaliyetlerinden gelirler, bu dönem 9.847.373 TL'ye gerilerken, 10.742.072 TL yatırım faaliyeti gideri yazılmıştır. Geçen yılki yüksek gelirin nedeni 260,8 milyon TL'lik hisse senedi değerleme kazancıdır. Enflasyon Muhasebesi ve Net Zarar: Şirket karlılığındaki en büyük darbe, TMS 29 kapsamında hesaplanan 293.280.432 TL tutarındaki Net Parasal Pozisyon Kaybı olmuştur. Bu kayıp nedeniyle vergi öncesi zarar 294.044.890 TL'ye ulaşmıştır. 169.640.205 TL'lik ertelenmiş vergi gelirinin katkısına rağmen, dönem 124.404.685 TL net dönem zararı ile kapatılmıştır (1H 2025: 230.183.372 TL net kar). Dönem başında 61.210.482 TL olan nakit ve nakit benzerleri, dönem sonunda 1.320.014 TL'ye erimiştir. Bu erimenin temel nedeni, işletme faaliyetlerinden kaynaklanan 54.328.128 TL'lik net nakit çıkışıdır. Şirket operasyonlarından nakit üretememekte ve mevcut nakit rezervlerini tüketmektedir. Yatırım faaliyetlerinden ise bu dönem hiç nakit girişi sağlanamamıştır (Geçen yıl duran varlık satışından 50,3 milyon TL nakit girişi vardı). Nakit ve nakit benzerlerine ilişkin enflasyon etkisi de negatif yönlü 5.550.842 TL olmuştur. Gelir Tablosu ve Karlılık AnaliziNakit Akışları ve Likidite Sıkışıklığı Şirket kasasındaki nakit varlığı kritik bir seviyeye inmiştir:Raporlama Tarihinden Sonraki Önemli Gelişmeler Şirketin kayıtlı sermaye tavanının 1.250.000.000 TL'ye yükseltilmesi ve geçerlilik süresinin 2026-2030 olarak belirlenmesi amacıyla yapılan esas sözleşme tadil başvurusu, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından 14 Temmuz 2026 tarihinde onaylanmıştır.

  • Saturday · 22 min

    Hat-San Gemi Rekor Sipariş ve Büyük Zarar #HATSN 2026-06 Faaliyet Raporu Analizi

    Hat-San Gemi İnşaa Bakım Onarım Deniz Nakliyat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin 01.01.2026 – 30.06.2026 dönemine ilişkin yönetim kurulu faaliyet raporunun detaylı özeti aşağıda yer almaktadır:1. Genel Bilgiler ve Kurumsal Yapı Ortaklık Yapısı: Şirketin ana ortağı ve esas kontrolü elinde bulunduran çatı kuruluş %79,80 ortaklık oranıyla Pekar Grup İnşaat A.Ş.'dir. Halka açık payların oranı %20,00’dir. Şirketin ödenmiş sermayesi ise 221.500.000 TL düzeyindedir. Genel Müdür Değişikliği: Şirket bünyesinde 2015 yılından bu yana görev yapan ve 2020'den beri Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüten Deniz Yavuz, Genel Müdür Türker Yaltır'ın görevden ayrılması üzerine 20 Nisan 2026 tarihi itibarıyla Genel Müdür olarak atanmıştır. Çalışan Sayısı: 31 Aralık 2025'te 333 olan çalışan sayısı, 30 Haziran 2026 itibarıyla 345 kişiye yükselmiştir. Hasılat ve Brüt Kâr Daralması: Şirketin hasılatı bir önceki yılın aynı dönemindeki 2.190.337.832 TL seviyesinden 1.368.641.101 TL’ye gerilemiştir. Artan maliyet baskısı sebebiyle geçen yılın ilk yarısındaki 324.597.513 TL'lik brüt kâr, bu dönemde 351.651.758 TL brüt zarara dönüşmüştür. Esas Faaliyet ve Net Dönem Zararı: Şirket bu dönemde 431.702.493 TL esas faaliyet zararı ve 370.838.954 TL net dönem zararı açıklamıştır. Geçen yılın aynı döneminde ise 262.413.690 TL net dönem kârı elde edilmişti. Azalan Marjlar: Karlılık rasyolarında sert düşüşler yaşanmış; brüt kâr marjı -%25,7, EBITDA (FAVÖK) marjı -%12,0 ve net kâr marjı -%27,1 olarak kaydedilmiştir. Bilanço ve Likidite Rasyoları: Şirketin dönen varlıkları 1.894.475.359 TL, duran varlıkları 7.127.554.425 TL ve toplam varlıkları 9.022.029.784 TL düzeyindedir. Kısa vadeli yükümlülüklerin 1.840.824.405 TL’ye yükselmesiyle cari oran 1,03'e, likidite oranı ise 0,7'ye gerilemiştir. Kar Dağıtımı: Şirket, 2025 yılı hesap dönemini net dönem zararı ile kapattığı için likidite yapısını korumak ve devam eden yatırımları desteklemek amacıyla ortaklara kâr dağıtımı yapmama kararı almıştır. Yatırım Harcamaları: Dönem içinde 175.579.376 TL tutarında maddi duran varlık yatırımı gerçekleştirilmiştir. Yeni Yüzer Havuzun Devreye Alınması: İnşası Kasım 2025'te tamamlanan 19.000 ton kaldırma kapasiteli yeni yüzer havuzun test ve yasal prosedürleri tamamlanarak 27 Ocak 2026 itibarıyla işletme izin belgesi alınmış ve tamir-bakım faaliyetlerinde kullanılmak üzere devreye alınmıştır. GES Yatırımı: Tersanenin enerji maliyetlerini optimize etmek amacıyla 2.113,440 kWp kapasiteli Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulumu için KDV hariç 697.435,20 USD tutarında sözleşme imzalanmıştır. Yeni Gemi İnşaa Sözleşmesi: Şirket, 4 Mart 2026 tarihinde yurt dışında yerleşik bir firma ile 42.625.000 USD tutarında yeni bir gemi inşaa sözleşmesi imzalamıştır. Geminin teslimatı 2027 yılının 3. çeyreği olarak öngörülmektedir. Başarıyla Tamamlanan Teslimat: Yurt dışı yerleşik bir firma ile yürütülen gemi tamir, bakım ve onarım projesi, gelen ek taleplerle birlikte 1.960.000 USD nihai bedelle 26 Ocak 2026'da teslim edilmiştir. Rekabet Kurulu Cezası: Rekabet Kurulu'nun başlattığı soruşturma sonucunda uzlaşmaya varılmış ve şirkete 19.298.772,83 TL idari para cezası tebliğ edilmiştir. Erken ödeme indiriminden yararlanılarak cezanın 14.474.079,62 TL olarak ödenmesi planlanmaktadır. 2. Finansal Durum ve Karlılık AnaliziEnflasyon muhasebesi uygulanan 2026 yılının ilk yarısı, şirket finansalları açısından daralma ve net zarar kaydedilen bir dönem olmuştur:3. Operasyonel Faaliyetler ve Yatırımlar4. Önemli İş Bağlantıları, Sözleşmeler ve Cezalar5. Geleceğe Yönelik BeklentilerŞirket yönetimi, operasyonel kapasiteyi ve verimliliği artıran yeni yüzer havuzun devreye girmesiyle birlikte orta ve uzun vadede maliyet yapısının iyileşeceğini ve kârlılıkta toparlanma gerçekleşeceğini öngörmektedir.

  • Saturday · 13 min

    Hat-San Gemi Bilançosundaki Tehlikeli Nakit İllüzyonu #HATSN 2026-06 Bilanço Analizi

    Hat-San Gemi’nin 30 Haziran 2026 ara dönem finansal sonuçları, kağıt üzerindeki muhasebe görünümü ile kasaya giren gerçek nakit arasında çarpıcı bir çelişki barındırmaktadır. Şirket bu dönemde 370,8 milyon TL net dönem zararı açıklamış olsa da, operasyonel olarak kasasına 237,5 milyon TL net nakit koymayı başarmıştır. Bu durum, yatırımcıların sadece son satırdaki net kâra bakarak karar vermemesi gerektiğini gösteren klasik bir "nakit akış kalitesi" örneğidir.1. Nakit Akışı ve Kalite Testi: Kasa Yalan SöylemezŞirketin net zarar açıklamasına rağmen işletme faaliyetlerinden 237,5 milyon TL pozitif nakit akışı üretmesinin arkasında iki temel operasyonel hamle yatmaktadır: Muazzam Sipariş Avansları (Can Suyu): Mal ve hizmet satışlarından doğan müşteri avansları (sözleşme yükümlülükleri) 819,8 milyon TL artış kaydetmiştir. Bu durum, şirketin gelecekte yapacağı işler için müşterilerinden peşin finansman sağladığını ve kasayı doldurduğunu gösterir. Bilanço genelinde alınan sipariş avansları 204,4 milyon TL'den 1,02 milyar TL'ye fırlamıştır. Stok Eritme: Şirket 164,1 milyon TL değerinde stok eriterek nakde çevirmiştir. Nakit Çıkışları: Bu nakit girişlerine karşılık, 546,1 milyon TL ticari borç ödemesi gerçekleştirilerek tedarikçilere olan yükümlülükler ciddi şekilde azaltılmış ve geleceğe yönelik bilanço rahatlatılmıştır. Hasılat Daralması: Hasılat geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık %37,5 azalarak 1,36 milyar TL'ye gerilemiştir. Yurtiçi satışlar 35,6 milyon TL seviyesindeyken, yurtdışı satışlar 1,29 milyar TL ile toplam hasılatın %94'ünden fazlasını oluşturmaktadır. Bu, şirketin tamamen döviz bazlı ihracat motoruyla çalıştığını teyit eder. Maliyet Baskısı ve Brüt Zarar: Satışların maliyeti hasılatı aşarak 1,72 milyar TL olarak gerçekleşmiş ve şirket 351,6 milyon TL brüt zarar yazmıştır. İşçilik giderleri (678,4 milyon TL) ve ilk madde-malzeme giderleri (384,9 milyon TL) maliyetlerin en büyük kalemleridir. Esas Faaliyet Zararı: Genel yönetim ve pazarlama giderlerinin de eklenmesiyle 431,7 milyon TL esas faaliyet zararı kaydedilmiştir. Şirket operasyonel olarak çekirdek işinden bu çeyrekte kâr üretememiştir. Net Borç Durumu: Şirketin toplam finansal borçları 869,4 milyon TL'ye yükselmiştir. Kasasındaki 577,4 milyon TL nakit düşüldüğünde, net borcu 1,98 milyar TL seviyesindedir. Net Borç / Toplam Sermaye oranı %23 ile oldukça makul ve yönetilebilir bir düzeydedir. Döviz Pozisyonu Riski: Şirket ciddi bir döviz açığı taşımaktadır. Net yabancı para pozisyonu -1,08 milyar TL (negatif) seviyesindedir. Bu açığın büyük kısmı kısa vadeli alınan sipariş avansları ve diğer yükümlülüklerden kaynaklanmaktadır. TL'nin döviz karşısında %10 değer kaybettiği durumda şirketin yazacağı net ek kur farkı zararı 108 milyon TL'dir. Yatırımlara bakıldığında, şirket bu dönemde 175,5 milyon TL maddi duran varlık alımı (CAPEX) yapmış ve serbest nakit akışını kontrol altında tutmuştur.2. Gelir Tablosu ve Operasyonel Kalp AtışıŞirketin gelir tablosu operasyonel bir daralmaya ve maliyet baskısına işaret etmektedir:3. Bilanço Sağlığı ve Risk DeğerlendirmesiÖzetle; Hat-San Gemi operasyonel olarak maliyet artışları ve hasılat daralması nedeniyle gelir tablosunda geçici bir darbe almış görünmektedir. Ancak müşteri avansları sayesinde kasasına nakit çekmeye devam etmesi ve borçluluğunun kontrol altında olması, operasyonel çarkların dönmeye devam ettiğini ve gelecekte teslim edilecek siparişlerle hasılatın tekrar toparlanabileceğini göstermektedir.

  • Saturday · 24 min

    Dofer Yapı'da rekor ciro ve nakit alarmı #DOFER 2026-06 Faaliyet Raporu Analizi

    Dofer Yapı 2026 Yılı Ara Dönem Faaliyet Raporu Analizi (01.01.2026 – 30.06.2026)Manşet: Esas faaliyetlerinde kârlılığa dönüş yaşayan Dofer Yapı, yüksek kısa vadeli yükümlülük artışı ve TMS 29 kapsamında yazılan parasal kayıplar nedeniyle net dönem zararı açıklamaya devam ediyor.📊 Kritik Finansal MetriklerŞirketin 2026 yılı ilk yarısına ilişkin finansal performansı ve bilanço yapısı şu şekildedir:Metrik30.06.202630.06.2025 / 31.12.2025*Değişim / DurumHasılat (Ciro)4.397.372.680 TL3.498.615.883 TL%+25,69 (Nominal Artış)Brüt Kâr133.951.805 TL112.830.663 TL%+18,72Esas Faaliyet Kârı/Zararı20.729.909 TL-23.298.633 TLZarardan Kâra Geçiş 🔄FAVÖK76.820.859 TL41.225.111 TL%+86,34Net Dönem Kârı/Zararı-42.228.765 TL-67.040.641 TLZararda Azalma (%-37,01)Net Parasal Kazanç/(Kayıp)-91.605.045 TL-79.324.340 TLEnflasyon Parasal Kaybında ArtışCari Oran0,871,14*Sınır Değerin (1,00) Altına Sarkma ⚠️Likidite Oranı0,710,97*Likidite DaralmasıBorç / Özkaynak Oranı0,950,76*Borç Yükünde Artış*Not: Bilanço kalemleri ve ilgili finansal oranlar için karşılaştırma tarihi 31.12.2025'tir. Raporlanan kaynaklarda nakit akım tablosu verileri yer almadığı için "İşletme Faaliyetlerinden Nakit Akışı" ve "Serbest Nakit Akışı (FCF)" gibi kalemlere bu tabloda yer verilememiştir.🐂 Boğa Görüşü (Fırsatlar ve Güçlü Yönler) Esas Faaliyetlerde Pozitife Dönüş: Şirket, geçen yılın aynı döneminde açıkladığı 23,2 milyon TL'lik esas faaliyet zararını, 20,7 milyon TL esas faaliyet kârına dönüştürmeyi başarmıştır. Esas faaliyet kâr marjı da -%0,67'den %0,47'ye yükselmiştir. FAVÖK Performansında Güçlü Artış: FAVÖK, nominal bazda %86,34'lük güçlü bir artışla 76,8 milyon TL'ye ulaşırken, FAVÖK marjı %1,17'den %1,75'e yükselmiştir. Kapasite ve Portföy Genişleten Yatırımlar: Karabük fabrikasındaki yeni hol inşaatı ve makine kurulumları tamamlanarak üretime başlanmıştır. Bu tesis yıllık 2.500 ton çelik hasır, 5.000 ton soğuk çekim nervürlü kangal ve 2.800 ton mesnet sehpası kapasitesiyle operasyonel büyümeyi desteklemektedir. Yeşil Enerji Yatırımları ile Maliyet Avantajı: Karabük fabrikasının GES kapasitesinin 1.400 kWe'ye çıkarılması onayı Haziran 2026'da alınmıştır. Ayrıca Eskişehir Seyitgazi'deki 1,25 milyon USD değerindeki arazi GES yatırımının Ağustos 2026 itibarıyla tamamlanması öngörülmekte olup, enerji maliyetlerinde ciddi tasarruf sağlanması beklenmektedir. Temettü Dağıtım Taahhüdü ve Uygulaması: Şirket, 5 yıl boyunca asgari %25 nakit kâr payı dağıtma politikasını korumaktadır. 2025 yılı kârından brüt 10,58 milyon TL (net 9 milyon TL) kâr payı 2 Temmuz 2026'da ortaklara ödenmiştir. Net Zarar Durumunun Sürmesi: Esas faaliyet kârı ve FAVÖK iyileşse de, TMS 29 enflasyon muhasebesi kapsamında yazılan -91,6 milyon TL'lik yüksek net parasal kayıp nedeniyle şirket 42,2 milyon TL net dönem zararı açıklamıştır. Kısa Vadeli Borç Sıkışıklığı ve Likidite Azalışı: Kısa vadeli yabancı kaynaklar %44,5 artışla 1,81 milyar TL'ye tırmanmıştır. Bu durum Cari Oranın 1,14'ten 0,87'ye, Likidite Oranının ise 0,97'den 0,71'e gerilemesine yol açmıştır. Şirketin kısa vadeli borç ödeme gücü zayıflamıştır. Üst Düzey Yönetici Ayrılığı: Muhasebe Müdürü Levent Yiğiter 31.07.2026 itibarıyla görevinden ayrılmış olup, rapor tarihi itibarıyla yerine henüz atama yapılmamıştır. Operasyonel Dönüşüm: Şirket ana işinden para kazanmaya başlamış ve FAVÖK üretimini neredeyse ikiye katlamıştır. Likidite Riski: Cari oranın 1,00'in altına sarkması, şirketin işletme sermayesini yönetmek için kısa vadeli fonlamaya aşırı bağımlı hale geldiğini göstermektedir. Yatırım Çıktıları: Devreye giren Karabük kapasitesi ve kabul aşamasında olan Eskişehir GES projesinin ciro ve kârlılığa yansımaları yakından takip edilmelidir. 🐻 Ayı Görüşü (Riskler ve Zayıf Yönler)📌 Yatırımcı NotuYatırımcıların Dofer Yapı için "İzle" kararı alırken cebine koyması gereken en önemli 3 done:

  • Saturday · 10 min

    Dofer'in Milyarlık Satışı ve Eriyen Kasası #DOFER 2026-06 Bilanço Analizi

    Dofer Yapı Malzemeleri A.Ş.'nin 30 Haziran 2026 tarihi itibarıyla sınırlı bağımsız denetimden geçmiş ara dönem finansal sonuçlarının özet analizi aşağıda sunulmuştur:1. Gelir Tablosu ve Karlılık Analizi Hasılat ve Satışların Maliyeti: Şirketin hasılatı, 2026 yılının ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre artarak 4.397.372.680 TL seviyesine ulaşmıştır (Geçen yıl: 3.498.615.883 TL). Buna karşın, satışların maliyeti de 4.263.420.875 TL'ye yükselmiş (Geçen yıl: 3.385.785.220 TL) ve brüt karı 133.951.805 TL ile sınırlandırmıştır. Bu maliyet artışı nedeniyle brüt kar marjı hafif bir düşüşle %3,05 olarak gerçekleşmiştir (Geçen yıl: %3,23). Faaliyet Karlılığı ve FAVÖK: Geçen yılın ilk yarısında kaydedilen 23.298.633 TL'lik esas faaliyet zararından sonra, bu dönem 20.729.909 TL esas faaliyet karı elde edilerek operasyonel tarafta toparlanma sağlanmıştır. FAVÖK ise belirgin bir dönüşüm göstererek 76.820.859 TL'ye yükselmiş (Geçen yıl: -7.841.010 TL) ve FAVÖK marjı %1,75 seviyesine çıkmıştır. Net Dönem Zararı: Operasyonel karlılıktaki bu iyileşmeye rağmen, enflasyon muhasebesinden kaynaklanan 91.605.045 TL net parasal pozisyon kaybı ve 68.930.270 TL düzeyindeki finansman giderleri şirketi 95.415.378 TL vergi öncesi zarara sürüklemiştir. 53.186.613 TL tutarındaki ertelenmiş vergi gelirinin olumlu katkısıyla, nihai net dönem zararı -42.228.765 TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket, geçen yılın aynı döneminde ise 67.040.641 TL net zarar açıklamıştı. İşletme Faaliyetleri Nakit Akışı: Şirketin işletme faaliyetlerinden kaynaklanan nakit akışları -4.497.372 TL ile negatif kalmaya devam etse de geçen yılın aynı dönemindeki -320.298.221 TL'lik büyük nakit çıkışına kıyasla çok güçlü bir toparlanma sergilemiştir. İşletme Sermayesi Baskısı: Nakit akışlarındaki negatif seyrin arkasındaki temel neden; ticari alacaklardaki 322.361.592 TL ve stoklardaki 44.291.761 TL'lik artıştır. Bu nakit ihtiyacı, ilişkili olmayan taraflara olan ticari borçlardaki 470.629.221 TL'lik artışla finanse edilerek dengelenmeye çalışılmıştır. Nakit Değişimi: Dönem başında 129.972.243 TL olan nakit ve nakit benzerleri, dönem sonunda 68.416.963 TL'ye gerilemiştir. Bu dönemde yatırım faaliyetlerine 135.802.033 TL harcanırken, finansman faaliyetlerinden sağlanan 98.345.829 TL'lik nakit girişi bu açığı büyük oranda kapatmıştır. Varlık Yapısı ve Borçluluk: Şirketin toplam varlıkları 3.543.844.807 TL'ye ulaşmıştır (2025 sonu: 3.080.222.561 TL). Toplam finansal borçlar ise 564.081.718 TL'ye yükselmiş olup, borçların tamamı 1 yıldan kısa vadelidir. Dönem sonundaki nakit azalışı ve borç artışı sonucunda net borç pozisyonu 495.664.755 TL'ye çıkarken, Net Borç / Özkaynak oranı 0,22 (%22) seviyesine yükselmiştir (2025 sonu: 0,17). Toplam özkaynaklar ise net zararın etkisiyle hafif gerileyerek 1.708.311.808 TL olmuştur. Döviz Pozisyonu Riski: En dikkat çekici risk artışı yabancı para pozisyonunda yaşanmıştır. 2025 sonundaki -58.681.674 TL olan net yabancı para pozisyon açığı, 30 Haziran 2026 itibarıyla -535.339.056 TL'ye fırlamıştır. Bu açığın tamamı ABD Doları cinsinden ticari borçlardan kaynaklanmaktadır. Dolar kurunda meydana gelebilecek olası %10'luk bir yükseliş, şirket için doğrudan 53.533.906 TL'lik ek bir zarar riski taşımaktadır. 2. Nakit Akışı ve İşletme Sermayesi Dinamikleri3. Bilanço Gücü ve Risk Profilinin Değerlendirilmesi

  • Saturday · 21 min

    Mogan Enerji zararda ama borç eritiyor #MOGAN 2026-06 Faaliyet Raporu Analizi

    Mogan Enerji Yatırım Holding A.Ş.’nin sınırlı bağımsız denetimden geçmiş, TMS 29 (Yüksek Enflasyonlu Ekonomilerde Finansal Raporlama) standartlarına göre hazırlanmış 2026 yılı 2. Çeyrek (30 Haziran 2026) Faaliyet Raporu özet bulguları aşağıdadır:1. Şirket Portföyü ve Ortaklık Yapısı Kurulu Güç: Şirket, 2026 yılının ilk yarısında toplam 1.058,01 MW kurulu güce sahip 22 adet yenilenebilir enerji santrali ile faaliyet göstermiştir. Bu portföy; 9 adet RES (684,25 MW), 8 adet JES (259,90 MW), 4 adet HES (81,37 MW) ve 1 adet GES (32,49 MW) tesisinden oluşmaktadır. Ortaklık Yapısı: Şirketin ödenmiş sermayesi 2.440.108.000 TL olup, ortaklık yapısında Tevfik Yamantürk %39,1, Müşfik Hamdi Yamantürk %39,1, GÜRİŞ İnşaat ve Mühendislik A.Ş. %11,0 ve Halka Açık Kısım %10,8 paya sahiptir. RES (Rüzgar): 886.836 MWh (2025 ilk yarı: 852.548 MWh) JES (Jeotermal): 825.944 MWh (2025 ilk yarı: 871.465 MWh) HES (Hidroelektrik): 126.738 MWh (2025 ilk yarı: 107.343 MWh) GES (Güneş): 24.915 MWh (2025 ilk yarı: 28.189 MWh) Net Satış Gelirleri (Hasılat): 5,95 milyar TL (5.945.886.723 TL) olarak gerçekleşmiştir (2025 ilk yarı: 8,11 milyar TL). Brüt Zarar: 2,19 milyar TL (2.189.767.782 TL) düzeyindedir (2025 ilk yarı brüt zararı: 741.978.582 TL). FAVÖK (Düzeltilmiş): 3,12 milyar TL (3.116.803.763 TL) seviyesindedir (2025 ilk yarı: 4,11 milyar TL). FAVÖK Marjı: Hasılat azalışına rağmen operasyonel maliyet kontrolü ile %52,42’ye yükselmiştir (2025 ilk yarı: %50,67). Dönem Net Zararı: Muhasebesel olarak 5.334.114.727 TL net zarar açıklanmıştır (2025 ilk yarı net zararı: 6.316.234.996 TL). Konsolide Aktif ve Özkaynak Yapısı: Şirketin toplam varlıkları 171,53 milyar TL (31.12.2025: 175,05 milyar TL), toplam özkaynakları ise 102,32 milyar TL seviyesindedir. Sermayenin karşılıksız kalması veya borca batıklık durumu bulunmamaktadır. Net Finansal Borç: 2025 yıl sonuna kıyasla 4,09 milyar TL azalarak 31,26 milyar TL'ye gerilemiştir (31.12.2025: 35,35 milyar TL). Nakit ve Nakit Benzerleri: 4,78 milyar TL seviyesine yükselmiştir (31.12.2025: 2,87 milyar TL). Toplam Finansal Borçlanmalar: Kısa ve uzun vadeli borçlanmalar toplamı 36,04 milyar TL'dir (31.12.2025: 38,22 milyar TL). Proje Tahvili (Eurobond) İhracı: %90 bağlı ortaklığı Gürmat Elektrik, 21 Mayıs 2026'da yurt dışında yerleşik yatırımcılara 380 milyon ABD Doları tutarında, 9 yıl vadeli proje tahvili ihracını 800 milyon doları aşan bir taleple tamamlamıştır. Bu işlem, Türkiye enerji sektöründe gerçekleştirilen ilk "Proje Finansmanı" tarzı Eurobond ihracıdır. Arnavutluk RES Yatırımı: Planlanan 74,88 MW kapasiteli RES projesi için "Proje Geliştirme Anlaşması" (PDA) imzalanmış olup inşaat öncesi lisans ve izinlerin tamamlanması beklenmektedir. Kâr Dağıtımı: 14 Temmuz 2026 tarihinde yapılan Olağan Genel Kurul'da, 2025 hesap döneminde net dağıtılabilir kâr oluşmadığından herhangi bir kâr dağıtımı yapılmamasına karar verilmiştir. Ar-Ge: Jeotermal mineral çökelmesini önleyecek Yerli İnhibitör Geliştirme Projesi ve tüm santrallerin tek merkezden kontrolünü amaçlayan Akıllı Santral Yönetim Sistemleri gibi projeler plana uygun ilerlemektedir. 2. Operasyonel Performans (Elektrik Üretimi)Mevsimsel ve meteorolojik koşullara bağlı olarak değişiklik gösteren üretim faaliyetlerinde, 2026 yılının ilk yarısında toplam net üretim 1.864.433 MWh olarak gerçekleşerek geçen yılın aynı dönemine (1.859.545 MWh) paralel bir seyir izlemiştir. Kaynak bazında elektrik üretimi şu şekildedir:Ocak 2026'da rüzgardan yapılan elektrik üretimi 241.749 MWh ile son 5 yılın en yüksek Ocak ayı seviyesine ulaşmış ve bir önceki yılın aynı dönemine göre %108,72 oranında artış kaydetmiştir.3. Finansal Göstergeler ve Karlılık (TMS 29 Uyumlu)Enflasyon muhasebesi (TMS 29) uyarınca karşılaştırmalı finansal tablolar bilanço tarihindeki satın alma gücü esasına göre yeniden düzenlenmiştir.4. Borçluluk ve Nakit DurumuMogan Enerji, güçlü nakit yaratma kapasitesiyle finansal borçlarını azaltmaya devam etmektedir:5. Önemli Gelişmeler, Yatırımlar ve Kar Dağıtımı

  • Saturday · 12 min

    Mogan Enerji bilançosundaki kâr illüzyonu #MOGAN 2026-06 Bilanço Analizi

    Mogan Enerji Yatırım Holding A.Ş.’nin 30 Haziran 2026 tarihi itibarıyla sona eren 6 aylık ara hesap dönemine ait özet konsolide finansal durum ve faaliyet sonuçları aşağıda özetlenmiştir:1. Gelir Tablosu ve Karlılık Analizi Hasılat ve Satış Maliyetleri: Şirketin hasılatı 2026 yılının ilk yarısında 5.945.886.723 TL olarak gerçekleşmiş ve geçen yılın aynı dönemindeki 8.111.967.645 TL seviyesine göre gerilemiştir. Satışların maliyeti ise 8.135.654.505 TL ile hasılatı aşmıştır. Satış maliyetleri içindeki en büyük kalemi 5.836.977.328 TL ile amortisman giderleri oluşturmaktadır. Brüt ve Esas Faaliyet Zararı: Maliyetlerin hasılatı aşması nedeniyle şirket 2.189.767.782 TL brüt zarar (2025: 741.978.582 TL brüt zarar) ve genel faaliyet giderlerinin etkisiyle de 2.728.308.369 TL esas faaliyet zararı açıklamıştır (2025: 1.703.369.108 TL zarar). Finansman Giderleri ve Parasal Pozisyon Dengesi: Dönem içinde 7.501.543.999 TL finansman giderine katlanılmıştır. Bu giderin 5.575.230.043 TL'si kur farkı giderlerinden kaynaklanmaktadır. Yüksek enflasyon düzeltmesi sonucu oluşan 4.245.027.628 TL net parasal pozisyon kazancı ise finansal zararın derinleşmesini sınırlamıştır. Net Dönem Zararı: Vergi öncesi 5.590.985.692 TL zararın ardından, 256.870.965 TL ertelenmiş vergi gelirinin de etkisiyle, konsolide net dönem zararı 5.334.114.727 TL olmuştur (2025: 6.316.234.996 TL net zarar). Zararın 4.585.732.369 TL'lik kısmı ana ortaklığa aittir. Varlık Dağılımı: Toplam varlıklar, 31 Aralık 2025'teki 175.052.350.882 TL seviyesinden 171.526.425.601 TL'ye düşmüştür. Şirketin dönen varlıkları 6.964.703.785 TL (bunun 4.777.397.713 TL'si nakit ve nakit benzerleridir), duran varlıkları ise 164.561.721.816 TL (bunun da 159.660.028.792 TL'si maddi duran varlıklardır) seviyesindedir. Borçluluk ve Kaldıraç Durumu: Toplam finansal borçlar 36.036.940.040 TL düzeyindedir (31 Aralık 2025: 38.224.458.091 TL). Finansal borçların 8.199.871.476 TL'lik kısmı bir yıl içinde ödenecek vadededir. Şirketin yabancı para cinsinden 32.085.916.062 TL net kısa pozisyonu (net yabancı para yükümlülüğü; yaklaşık 406.815.721 USD ve 246.234.444 EUR kısa pozisyonu) bulunmaktadır. Özkaynaklar ve Borç Rasyosu: Toplam özkaynaklar 102.318.386.781 TL olarak gerçekleşmiştir. Net finansal borcun toplam sermayeye oranı %23 düzeyindedir (31 Aralık 2025: %25). İşletme Faaliyetleri: Şirket net dönem zararı açıklamış olmasına rağmen, amortisman giderleri düzeltmesi (5.845.112.132 TL) ve gerçekleşmemiş yabancı para çevrim farkı düzeltmeleri (6.630.279.286 TL) gibi nakit çıkışı gerektirmeyen kalemler sayesinde işletme faaliyetlerinden 2.536.610.226 TL net nakit akışı üretmiştir (2025: 3.368.701.179 TL). Yatırım Faaliyetleri: Maddi ve maddi olmayan duran varlık alımlarından kaynaklanan 31.286.967 TL'lik nakit çıkışına rağmen, alınan faizlerin katkısıyla yatırım faaliyetlerinden 52.975.996 TL net nakit girişi olmuştur. Finansman Faaliyetleri: Kredi kullanımlarından 18.312.458.030 TL giriş ve kredi geri ödemelerinden 17.126.862.861 TL nakit çıkışı başta olmak üzere, finansman faaliyetlerinden 250.690.585 TL net nakit çıkışı kaydedilmiştir. 2. Bilanço ve Finansal Sağlık3. Nakit Akış Performansı

  • Saturday · 20 min

    Halkbank bilançosunda rekor kâr ve eriyen sermaye #HALKB 2026-06 Faaliyet Raporu Analizi

    Halkbank’ın 30 Haziran 2026 dönemi Ara Dönem Konsolide Faaliyet Raporu, bankanın finansal performansını, ortaklık yapısını ve bağlı ortaklıklarının gelişimini detaylı verilerle ortaya koymaktadır.Ortaklık YapısıHalkbank’ın kayıtlı sermaye tavanı 30.000.000.000 TL olup çıkarılmış sermayesi 7.184.778.041,96 TL seviyesindedir. Bankanın nitelikli paya sahip hâkim hissedarı %91,4935 katılım oranı ile Türkiye Varlık Fonu iken, sermayenin %8,5054’lük kısmı halka açık olarak işlem görmektedir.Temel Finansal Göstergeler (Haziran 2026 - Aralık 2025 Karşılaştırması)Bilanço kalemlerinde genel bir büyüme eğilimi gözlenmektedir: Toplam Aktifler: %10,7 artışla 4.497.070 Milyon TL'den 4.979.686 Milyon TL'ye yükselmiştir. Nakdi Krediler: %19,4 artış kaydederek 2.503.483 Milyon TL olmuştur. Kredilerin 1.679.308 Milyon TL'sini Türk Parası (TP), 824.175 Milyon TL'sini ise Yabancı Para (YP) krediler oluşturmaktadır. Mevduat: %5,0 artışla 3.787.320 Milyon TL'ye ulaşmıştır. Mevduatın 2.297.440 Milyon TL'si TP, 1.489.880 Milyon TL'si YP cinsindendir. Toplam Özkaynaklar: %11,4 artışla 248.398 Milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Faiz Gelirleri: %20,8 artışla 527.589 Milyon TL'ye yükselmiştir. Bu gelirin 322.573 Milyon TL'si kredilerden elde edilmiştir. Faiz Giderleri: %12,9 artışla 446.250 Milyon TL olmuştur. Giderlerin 375.318 Milyon TL'si mevduat faizlerinden kaynaklanmaktadır. Net Faiz Geliri: %96,2 gibi güçlü bir artış göstererek 41.454 Milyon TL'den 81.339 Milyon TL'ye sıçramıştır. Net Ücret ve Komisyonlar: %30,5 artarak 36.108 Milyon TL'ye ulaşmıştır. Net Dönem Karı: %34,8 artış kaydetmiş ve 13.808 Milyon TL'den 18.612 Milyon TL'ye yükselmiştir. Nakdi Krediler / Aktif Toplamı: %46,61'den %50,27'ye çıkmıştır. Takipteki Krediler / Nakdi Krediler (NPL): %3,89'dan %4,30'a yükselerek kredi riskinde hafif bir artışa işaret etmiştir. Mevduatın Krediye Dönüşüm Oranı: %58,10'dan %66,10'a yükselmiştir. Karlılık Oranları: Ortalama Aktif Kârlılığı (ROA) %0,79 (%0,76'dan), Ortalama Özkaynak Kârlılığı (ROE) ise %15,93 (%14,72'den) seviyesine yükselmiştir. Sermaye Yeterlilik Rasyosu: %15,56 seviyesinden %13,22'ye gerilemiştir. Halk Katılım Bankası A.Ş.: 1.529 Milyon TL dönem karı. Halk GYO: 4.333 Milyon TL dönem karı. Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş.: 1.319 Milyon TL dönem karı. Halk Banka A.D., Skopje (Makedonya): 810 Milyon TL dönem karı. Halk Faktoring A.Ş.: 538 Milyon TL dönem karı. Halkbank A.D., Beograd (Sırbistan): 465 Milyon TL dönem karı. Halk Finansal Kiralama A.Ş. (Leasing): 290 Milyon TL dönem karı. Halk Elektronik Para A.Ş.: 196 Milyon TL dönem karı. Gelir Tablosu ve Karlılık (Haziran 2026 - Haziran 2025 Karşılaştırması)Kritik Finansal RasyolarBanka operasyonel hacmini büyütürken bazı rasyolarda değişimler yaşanmıştır:Bağlı Ortaklıkların KatkısıHalkbank; bankacılık, finans ve gayrimenkul alanlarında geniş bir konsolide ortaklık portföyüne sahiptir. Tam konsolidasyon yöntemine tabi başlıca ortaklıkların Haziran 2026 itibarıyla dönem karları şu şekildedir:Banka ayrıca Yıldız Tekno GSYO (%35,79 pay), KOBİ GSYO (%31,47 pay), DHB Bank N.V. (%30,00 pay) ve Birleşim Varlık Yönetim (%16,00 pay) iştiraklerini ise özsermaye yöntemiyle konsolide etmektedir.

Showing 1–20 of 73 episodes